Proces zakupu mieszkania

Zakup własnego mieszkania, przysłowiowych czterech kątów, to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Zazwyczaj związana jest bowiem w znacznej części przypadków, z przymusem pozyskania kredytu hipotecznego, spłacanego przez kupę lat. Nie dziwmy się więc, że przed złożeniem podpisu na umowie kredytowej, każdy szuka sugestii w sieci lub korzysta z porad profesjonalnego doradcy.

Zanim rozpocznie się poszukiwania upragnionego mieszkania w odpowiedniej lokalizacji, istotne jest ustalenie zdolności kredytowej, która obetnie wybór do opcji, do tych znajdujących się w ramach budżetu jakim kupujący posiada.

Należy pamiętać, że wysokość kredytu hipotecznego pomniejszona o kapitał własny, powinna wliczać koszty powierzonych remontów, w przypadku decyzji o zakupie lokum z rynku wtórnego lub urządzenia go, gdy wybór padnie na nowe mieszkanie.

Ponieważ na zdolność kredytową rzutują wszelkiego rodzaju pożyczki, należałoby przed udaniem się do instytucji finansowej spłacić wszelkie zaciągnięte dotychczas kredyty, a także pozbyć się kart kredytowych.

Zaciąganie kredytu hipotecznego, jest operacją mocno skomplikowaną, dlatego osobom, o wiedzy bardzo ograniczonej w sprawach prawnych, poleca się skorzystanie z rad profesjonalnego doradcy, który nie tylko posprawdza możliwość kredytową w wielu instytucjach bankowych jednocześnie, ale też wyczerpująco omówi całą operację, od pierwszego kontaktu z bankiem, aż do podpisania umowy ze sprzedawcą.

Powszechnym źródłem dostępnych ofert mieszkań, jest oczywiście Internet. Wszelkie portale ogłoszeniowe, dają możliwość sprecyzowania wymagań względem choćby lokalizacji, układu, powierzchni, a głównie ceny. Dzięki temu, nie ma konieczności przeglądania wszystkich dodanych anonsów, także tych, które nie są dla kupującego ciekawe.

Przy wyborze mieszkania, warto wziąć pod uwagę też targi nieruchomości, gdzie jest możliwość, żeby osobiście porozmawiać z deweloperami w kwestii ceny, technologii budowy czy przyszłych inwestycji.

Przed nieodwołalnym podjęciem decyzji o kupnie oraz podpisaniu umowy, należałoby skontrolować historię inwestora, zapoznać się z ocenami na jego temat w Internecie. Znajdziemy je najczęściej na forach tematycznych.

Zanim podpisze się umowę, należałoby pokusić się o pertraktacje mające na celu uzyskania niższej ceny za garaż na samochód lub komórkę lokatorską lub niższy koszt lokum w przeliczeniu na metr kwadratowy. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy deweloperzy, na bardzo wczesnym etapie budowy, przedstawiają klientombardzo ciekawe obniżki cen.

Dlatego, że umowa z deweloperem  jest rodzajem aktu notarialnego, po otrzymaniu jej kopii, korzystnie jest skierować się do notariusza, który rozproszy ew. wątpliwości co do jej zapisów oraz stwierdzi, że umowa, nie obejmuje krzywdzących dla nabywcy kwestii.

Własne cztery kąty, zamiast mieszkania wynajmowanego, to fantazja większości młodych obywateli, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Ten bardzo poważny krok znacznie wpływa na późniejszy komfort i styl życia, dlatego warto tą decyzję podjąć z głową, rozpatrując szereg składników, które mogą okazać się w przyszłości ważne, które teraz wydają się nierealne, jak choćby obecność żłobków i szkół dla dzieci, a także dostępność komunikacji publicznej.