Pertraktacja kosztu mieszkania z drugiej ręki

Większość społeczeństwa wie, że w nieruchomościach odgranicza się dwa rynki – wtórny oraz pierwotny. Pierwszy z nich polega na mieszkaniach mających swojego posiadacza. Są to lokale posiadające nawet kilkadziesiąt lat, a sami posiadacze mogli się zmieniać kilkukrotnie. Rynek ten różni się od pierwotnego w sposób znaczący. W przypadku kupna nowego gniazdka wprost od inwestora powinniśmy liczyć się z dalece niekorzystną ceną. Tego typu zbieżność jest świetnie dostrzegalna w wypadku samochodów. Wszyscy wyśmienicie znamy mechanizm bazujący na tym, że auto opuszczające salon samochodowy traci na swojej cenie w sposób znaczący.
 
Identycznie jest w wypadku nieruchomości, ponieważ typowej wielkości mieszkanie może kosztować na rynku pierwotnym nawet kilkaset tysięcy złotych. Po kilku miesiącach, wartość nieruchomości spada nawet o kilkanaście procent. Dlatego też, dobrze jest porozmyślać nad zakupem kilkuletniego mieszkania od poprzedniego właściciela. Bezsporną zaletą takiego wyjścia jest to, że z prywatną osobą sprzedającą mieszkanie jest nieporównywalnie prościej negocjować. Firma deweloperska nieubłaganie pozostaje przy wysokości swoich cen, natomiast właściciel mieszkania, które pragniemy kupić może zredukować swoją pierwotną cenę nawet o kilkanaście procent. Potrzebne do tego są jednak pewne zdolności negocjacyjne, które możemy opanować zapoznając się z właściwymi książkami poświęconymi temu zagadnieniu. Okazuje się, że pewne sposoby negocjacyjne mogą nam dać znaczną przewagę nad osobą, z którą negocjujemy. Niewątpliwie, w ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w trakcie nabycia nieruchomości, a takie środki pieniężne mogą przydać się w trakcie remontu czy aranżacji naszego mieszkania. Musimy liczyć się z tym, że wnętrze pochodzące z rynku wtórnego charakteryzuje się aranżacją dostosowaną do poprzedniego posiadacza.

Od czasu do rządu potrzebny jest całkowity remont wnętrz w celu ich dopasowania do indywidualnych potrzeb aktualnego właściciela. Reasumując, warto negocjować cenę nieruchomości, szczególnie na rynku wtórnym, albowiem deweloper rzadko daje jakiekolwiek pole do negocjacji.